‘Normal olmayan’ tanımını neden yaparız? - Melek DERİN ÇOBAN

‘Normal olmayan’ tanımını neden yaparız?


????Oyun oynarken ya da sadece çocukla birlikteyken telefon çaldı ve konuşmaya başladınız. Çocuk birden size vurmaya, oyuncakları etrafa saçmaya, kendini yere atmaya başladı. Benimki normal değil demek yerine çocuğun o an istediği ilgiden mahrum kaldığını ve bu duyguyu öz kontrolü olmadığı için bu şekilde yansıttığını hatırlayalım ????

????Harika etkinlik dolu bir gün planladınız çocuğunuzla birlikte. AVM gezisi, doğa yürüyüşü, makas etkinlikleri vs. Ama çocuk mutsuz, sürekli inkar ve isyan hâlinde. Sizi dinlemiyor, sokakta kendini yere atıyor, size yerden taş toprak fırlatıyor. ‘Saçmalama’ demek yerine bu yoğunluğun ona fazla gelebileceğini, sadece biraz durup sizinle amaçsız sohbet etmek ya da temas kurmak isteyebileceğini unutmayalım.

????Hızla yemek saatine hazırlık yapıyorsunuz, zaten çok da yorgun ve gerginsiniz. Çocukta bu sırada sizi çekiştiriyor, sürekli konuşuyor, sizi yanına çağırıyor, size vuruyor ya da etrafı dağıtıyor vs. Ona sürekli uyarılar yağdırmak yerine onun da acıkmış olabileceğini, sizin gerginliğinizi sünger gibi çekerek kendini gergin hissedebileceğini aklımıza getirelim.

????Keyfiniz yerindeyken yarım saat daha fazla TV izlemesine izin verdiğiniz çocuk sonraki sefer de bunu istediğinde ekranın zararından bahsedip izin vermediniz ve çocuk TV’yi kapatıp birden ağlamaya, sizi çekiştirmeye, oradan oraya koşmaya falan başladı.

Normal davranmıyor diye düşünmeden önce sınırları kuralları esnetmenin çocukta huzur ve güven kaybına yol açabileceğini hatırlayalım.

????????Çocuklarda öz kontrol beyin gelişime bağlı olarak ergenlik sonuna kadar sürebilir.

Bizim gibi düşünmelerini, hızlı anlamalarını, duygularına gem vurmalarını ve doğru ifade etmelerini beklemek normal değil unutmayalım. ????

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 2

  • Fatoş | 02 Mayıs 2021 16:25

    Harika bir yazi olmuş hocam emeginize sağlik????????????????

  • Nurcan Fillikcioglu | 01 Mayıs 2021 23:54

    Tebrikler canım.Olaylara Çocukların gözünden bakabilirsek başarabileceğimize inanıyorum

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Kas
21Ekm

ANNE SEVER BABA DÖVER Mİ?

20Eyl

ÖĞRENCİLERE TEHDİTLER SAVURMAK

23Ağs
17Tem
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş