Ramazan Bayramı’nda Çocuk Ruhu - Melek DERİN ÇOBAN

Ramazan Bayramı’nda Çocuk Ruhu


      Anne babanın oruç tuttuğu ancak açlık ve susuzluğun etkisiyle gergin tavırların olduğu, çocukların oyun ihtiyaçlarına karşılık verilmediği ve ilişkilerin olumsuza döndüğü bir ev düşünün. Çocukların Ramazan ayına ve oruca bakışının olumlu olması imkansız olur bu ortamlarda.

      Oysaki çocuğa bir kültürü geleneği öğretmek önce pozitif bir rol model olmayı gerektirir. Oruç tutalım veya tutmayalım ramazan ayını çocuklara en iyi şekilde tanıtmak için yapılacak bir çok şey vardır.

      Yeni bir kavram ile tanışan çocukların ilk duygusu heyecandır. Çocuklarda önyargı yoktur. Gördükleri ve yaşadıkları gibi kabul ederler. Sahip olduğumuz düşünce ve inancı tek tip olarak dikte etmek yerine evrensel bir kültür ve gelenek bilgisi sunmak yani çeşitli kültür ve inanışları tanıtmak çocukların ahlaki gelişimlerini üst düzeye taşıyacaktır.

      Çocuklarımıza kendi din ve kültürümüzün en güzel yanlarını tanıtmanın en iyi dönemidir Ramazan ayı. Tutulan orucun bedensel faydası ve ruhani etkisinden mutlaka bahsetmeli. Oruçlu günlerde yaşadığımız gerginlik ve bedensel rahatsızlığı çocuklarımıza anlatıp ancak bunun ardına sığınmadan sakinlik ve huzurdan uzaklaşmamalıyız. Bu ayda daha çok artan yardımlaşma konusunda çocuğa mutlaka örnek olmalı, hatta çocuğu da buna yönlendirmeliyiz. Bayram günlerini diğer günlerden farklı geçirmek çocuğun zihninde bu anların olumlu yer almasına sebep olacaktır. Bayram sabahına geri sayım yapmak, bayramda giyilecek kıyafetleri önceden hazırlamak bugüne verilen önemi vurgulayacak ve çocuğa sabrı öğretecektir.

      Bayram sabahı erken uyanıp ev halkının güleryüzü ile uzun bir kahvaltı ve ardından el öpme merasimi ile çocuklara verilen küçük hediyeler (para ya da şeker olmak zorunda değil, pakete sarılmış bir meyve de olabilir) bayramın temelidir çocuklar için.

      Çocuklarla oyun oynayarak ya da hikayeler anlatarak bayram etkinlikleri yapılabilir.

      Örneğin; el öpme merasiminin canlandırıldığı ancak çocukların yetişkin, yetişkinlerin çocuk rolünde olduğu ve çocukların yönettiği eğlenceli bir drama etkinliği yapılabilir.

      Eski bayram anıları, yenen özel tatlı ve yemekler eşliğinde anlatılabilir.

      Her günü özel kılan çocuklarımıza, kültür ve gelenekleri tanıtırken onlarla aynı heyecanı paylaşmak, sevecen ve sabırlı olmak, ihtiyaçlarını keyifle karşılamak onlar için de bu günleri özel kılacaktır.

      Bayramı şenlendirecek çocuklarımız ile şen bayramlar dilerim.

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 2

  • Nurcan Fillikcioglu | 14 Mayıs 2021 11:57

    Kalemine sağlık..

  • Aysel varol | 13 Mayıs 2021 00:02

    Cok doğru ifade etmişsiniz

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Kas
21Ekm

ANNE SEVER BABA DÖVER Mİ?

20Eyl

ÖĞRENCİLERE TEHDİTLER SAVURMAK

23Ağs
17Tem
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş