ROL MODEL Mİ? ÖZENTİ Mİ? - Melek DERİN ÇOBAN

ROL MODEL Mİ? ÖZENTİ Mİ?


             ROL MODEL Mİ? ÖZENTİ Mİ?

   Avrupalı anne babalar çocuklarını kendi haline bırakıyor ve çocuklar her şeyi öğreniyor. Mesela geçen gün izlediğim videoda 2-3 yaşlarında bir çocuk mutfakta kendisi makarna pişirdi. Tabi ki çok şaşırtıcı. Bu videoyu izlerken benim çocuğum daha büyük neden yapamıyor diye bir düşünce aklıma gelmedi desem yalan olur. Âmâ hemen kovdum o kıyaslamayı kafamdan ve objektif bakmaya çalıştım. İşin riski çok; ocak, sıcak su, yangın ihtimali. ‘Yok yok bu kadar da olmaz’ dedim. Lokantada bir anneye rastladım bundan birkaç vakit sonra. Anne kendi yemeğini arada belki birkaç lokma alarak yiyebiliyor ama çocuğa aktif olarak yediriyor. Çocuğun önünde telefon, elleri yanlarda salınmış, sadece ağzını kullanıyor. Ne yemeğin ne olduğunun farkında ne kimle yemek yediğinin.

     Demem o ki ikisi de fazla. Avrupa kültürü diye etiketlemekten ve bütün şekilde kendimize uyarlamaya çalışmaktan vazgeçip yeterli ve gerekli modelleri almalıyız sadece. Türk anneleri korumacı, sahiplenici etiketine sığınmak ne kadar doğru ve ne kadar fayda getirir çocuğumuza ve gelişimine bir düşünmeli.

    Çocuk doğduğunda evrenseldir ve doğduğu ailenin yapısına göre törpülenir.’ Ben bir Türk anneyim Avrupalılar gibi yapamam çocuk perişan olur’ diyen çok var toplumumuzda. Bunun çocuğun özgürlük sınırlarının bizim sınırlarımızı zorlamasından kaynaklandığı apaçık ortada. Çocuğu özgür kılmak bizi zorlar, yorar, daha çok cevap vermek daha çok düşünmek daha çok araştırmak zorunda bırakır. Tamamını kültüre yüklemek çokta doğru olmayacaktır bu durumda.

    Bir düşünelim şimdi babalar da aynı kültürün tohumlarını alıp içinde yetişmiş, ancak tam bir Avrupalı olabiliyorlar bazen değil mi? Yani bu bir tercih aslına bakarsanız. Avrupalı, Türk kültürü etiketini bir yana bırakıp evrensel doğan çocuğu dünyaya hazırlamak temel görevimiz.

    Çocuklarını çok sevmediklerini değer vermediklerini düşündüğümüz öyle sandığımız Avrupalı ebeveynlerden sevgi bakımından üstünlüğümüzü kanıtlayan çocuğa ellerimizle yemek yedirmek, yatağını dolabını toplamak, ödevini yapmak, üstünü başını her daim temiz tutmak, yaralanır diye koşma, zıplama demek olmasa gerek. Eleştiriyi doğru açıdan yapıp, kendimize uyarlamak ve çocuğun özgürlük alanına, fikrine, doğasına, çocukluğuna saygı duymak sevginin en büyük göstergesi olduğunu akılda tutmak şart.

     Özenip yapamamaktansa, rol model alıp uyarlamayı seçelim.

    

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Ağs

ÇOCUĞU ÖVMEK DENGE İSTER

10Tem
13Haz

YAVAŞLAMAK HERKESE İYİ GELİR

24May

SEVGİ Mİ? ALIŞVERİŞ Mİ?

30Mar

ROL MODEL Mİ? ÖZENTİ Mİ?

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş