YOUTUBERLIK ÇOCUKLUĞU YOK EDİYOR - Melek DERİN ÇOBAN

YOUTUBERLIK ÇOCUKLUĞU YOK EDİYOR


  Amaç, eğlence veya para kazanmak farketmez. Tek gerçek çocukların çocukluğunu kontrolsüzce YouTuber olmak ya da YouTube videoları izlemeye feda ettikleri.

   Çocuk koruma politikası kapsamında, profil oluşturma yaşı 13 olarak belirlenmiş olsa da kontrolü yapılmayan çocuklar kendileri yaşlarını büyük belirterek veya anne baba onayıyla onların hesabından henüz erken çocukluk döneminde ve hatta doğduğu an itibariyle sanal profile sahip olabiliyorlar. Başlangıçta çocuklara bakıcı görevi ile ellerine verilen tablet ve telefonlar aracılığıyla YouTube video alemine giriş yapıyor çocuklar. Ebeveyn kontrolü sağlayan uygulamalar bile yeterince güvenli olmadığından çocuklar her an olumsuz etki yaratacak reklam veya video içeriği ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Çocukların başrolde olduğu hatta ailenin tüm üyelerinin rol aldığı eğlenceli videolar ile oyalanan çocuklara bu dünyanın kapıları her an açık ve cazip. Özellikle kendini gerçek hayatta çok iyi ifade edemeyen, çekingen çocuklar ve aileleri ile kaliteli vakit geçiremeyen çocuklar için kaçırılmayacak bir fırsat niteliği taşıyor. Bu gibi sebeplerle her geçen gün çocuk YouTuberların hem sayısı hem de bu sayede ailelerin kazancı artıyor. Aile ekonomisine büyük katkıda bulunan çocuklar diğer taraftan tıklanma rekorları kırarak beğeni kurbanı oluyorlar. YouTuberlığa kazanç elde etmek veya beğeni almak için heves eden birçok ebeveyn ve çocuk; video çekebilmek için kıymetli zamanlar ve para harcayıp sonunda hüsran yaşayabiliyor. Ya da uzun yıllar bu alemin ekmeğine bal sürüp yiyebiliyorlar. Her iki sonuç en çok çocuk için zarar getiriyor.

  Pedagoji derneği, YouTube videoları içerisinde çocukların her an karşılaşacakları şiddet, korku ve cinsellik içeren kaynaklar sebebiyle çocukların beyin gelişimlerinin çokça etkilenebileceğini vurgulamakta. Uyku problemleri, anksiyete, depresyon, fobiler ve konuşma bozuklukları en önemlileri arasından yer almakta. Ebeveynlerin güvenerek çocuklarının izlemesine izin verdiği 13 yaş altına uygun videoların oyuncak, fast food, birçok paketli gıda ve oyun reklamları içerdiği görülmekte. Bu reklamlara maruz kalmak bile çocukların beslenme alışkanlıklarında olumsuzluklara sebep olabilmekte. Başka bir ciddi boyut ise çocuk istismarına sebebiyet verebilmesinden kaynaklı. Yapılan araştırma sonucunda, bu videoların yetişkinler tarafından ve çocukların pekte giriş yapmadığı saatlerde izlendiği, abone ve takipçi profilinin çoğunluğunun yetişkin erkeklerden oluştuğu gerçeği tespit edilmiştir.

   Henüz beyin gelişimi tamamlanmamış, korumasız ve savunmasızca sanal alemde dolaşabilen çocuklarımız gerçek duyguları daha tatmamış, edinmemişken takipçi ve abone sayıları, beğeni tıklanmaları takip ederek, beğenilme arzusu ile yanıp tutuşuyor; bu istekleri gerçekleşmezse derin bir mutsuzluk yaşıyor ve hatta aile ekonomisine katkıda bulunamadığı algısı ile ağır bir bunalım yaşıyor. Gerçek hayatlarını sanal dünyadaki başarı ve beğenilerine göre şekillendiriyorlar.

  Çocuklarımızı tek başına yakındaki markete bile göndermezken, yabancılar ile konuşmaması gerektiğini vurgularken, araçların çarpacağı korkusuyla karşıdan karşıya geçerken elini sımsıkı tutarken; uçsuz bucaksız internet ile başbaşa bırakılması ne kadar güvenli kesinlikle sorgulamalı. Onların ihtiyacı ebeveynleri ile bol bol güzel vakitler geçirmek, bilişsel sosyal fiziksel her türlü ihtiyacını gerçek kaynaklar ile karşılamak. Bırakalım yeterince büyüdüklerinde kendileri karar versinler.

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Tem
13Haz

YAVAŞLAMAK HERKESE İYİ GELİR

24May

SEVGİ Mİ? ALIŞVERİŞ Mİ?

30Mar

ROL MODEL Mİ? ÖZENTİ Mİ?

18Şub
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş