İTTİHAT VE TERAKKİ (BİRLİK VE İLERLEME) - Osman GİRGİN

İTTİHAT VE TERAKKİ (BİRLİK VE İLERLEME)


İTTİHAT VE TERAKKİ (BİRLİK VE İLERLEME)

İttihat ve Terakki Türk tarihine damga vurmuş büyük bir teşkilattır. Teşkilat başarıya ulaştığı için ( başarı dememek gerek, iktidar olduğu için) bugün aleyhinde çok fazla bir şey yazılmamaktadır. Ama unutmayalım ki hala İttihat ve Terakki’nin asıl amacı ve gayesi aydınlığa ulaşmamıştır.

          İttihat ve Terakki Osmanlının son zamanında kurulan, kuruluşta gizli bir örgüt olan teşkilattır.

Osmanlı devrinde gizli olarak kurulmanın amacı nedir?

 Gayesi Osmanlı’yı yıkmak ise, kendi devletini yıkmak isteyen teşkilatın hükmü nedir?

İkinci Abdülhamid başa geçtikten sonra 13 yıl sonra kurulan bu teşkilat Osmanlı için kurulmasının imkânı var mı?

Önceki Genç Osmanlıların devamı olarak ortaya çıkan kendilerini Jön Türkler olarak kabul eden bu teşkilat mensupları çok fedakâr bir çalışma yapmışlardır.

Kurucularını bakalım mı?

İshak Sübûti, İbrahim Temo, Abdullah Cevdet, Çerkez Mehmet Reşid sonradan katılan Hüseyin zade Ali Bey, Konyalı Hikmet Emin Bey, Cevdet Osman, Kerim Sebatî, Mekkeli Sabri Bey, Selanikli Nazım Bey, Şerafettin Mağmumi ve Giritli Şefik tarafından kurulmuştur.

Bu üyelerin hayatlarını iyi incelemek gerekir. Hayatlarının sonraki bölümlerinde kimlerle ve nasıl bir ilişki kurduklarını bilmeliyiz. Sonraları Kürt Teali Cemiyeti üyeleri, 1. Dünya savaşında İngiliz yanlıları, Kürt milliyetçiliği yapanlar ve hatta cenazesi Ayasofya’da sahipsiz kalanlar olmuştur.

Aslında tarih sahnesinde önde olan veya tarihin akışını değiştirenlere baktığınızda kurucular listesinden kimse yoktur. Bunlar hep perde arkasında kalmışlardır. Burası normal de önde olanları arkada olanlar mı oynatıyordu diye düşünmeden edemiyor insan.

İttihat ve Terakkinin üç silahşoru Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşa’lardır. Fakat bunlar kurucu üye bile değil. Teşkilata girişler neredeyse kuruluştan 15-20 yıl sonradır.

Enver Paşa’nın Kut’ül Ammare kahramanı Halil Kut amcası kendisinden önce girmiştir teşkilata.

Mustafa Kemal Atatürk bile teşkilata kuruluşundan 18 yıl sonra Enver Paşa’dan bir yıl sonra 29 Ekim 1907 yılında katılmıştır. Yakın arkadaşı Ali Fethi Okyar’ın daveti üzerine. Diğer arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’da teşkilattadır zaten.

O yıllar ittihat ve terakkinin revaçta olduğu dönemlerdir. Vatan ve milletin makamlarını ulaşmaya çalışanlar Osmanlı Devleti ve II. Abdülhamid aleyhinde kurulan gizli bir örgüte üye olma yarışındalardır.

Çok tuhaf değil mi?

İşte bu zamanın hızlılarından biri de Mehmet Akif Ersoy’dur. Mehmet Akif Ersoy Türkçü ve Milliyetçi eğilimde olduğunu söyleyen İttihat ve Terakki’ye neden üye oldu ki?

Yine Jön Türklerin kurduğu Dinci Hürriyet ve İtilaf Fırkasına değil de, neden İttihat ve Terakki?

Memleket meselelerinde titiz davrandığını söyleyenler, milli bir devlet ve milletle kurtulacağımızı sloganlaştıranların kurduğu devlet hangisidir?

İşte Türkiye Cumhuriyeti diyorsanız eğer, Kurtuluş Savaşını neden verdik?

Devlet milli olacak, dini olmayacak diyorsanız bu devlet ne kadar ayakta kaldı?

Gelelim o günün şartlarındaki heyecan oluşturan, güya milletin her kesimini kucaklayan Türk sevdalısı veya Türkçü kesilen bu insanlar, 31 Mart olaylarında başarıya ulaşan sözüm ona idealist Türkçüler İdareyi ele alınca ne oldular?

Daha üç-beş yıl önce İsrail diye toprak isteyenler, nasıl üç-beş yılda Türk devleti ve milleti için can atmaya başladılar?

Devam edecek!

 

alisoydemir09@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
09Kas

ARIYORUM

16Ekm

TÜRKÇE KURAN’I KERİM

30Eyl

Z KUŞAĞI

16Eyl

TALİBAN BAHANE

04Eyl

ŞEN OLA NAZİLLİM, ŞEN OLA

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş