NAZAR BONCUĞU - Osman GİRGİN

NAZAR BONCUĞU


İnsanoğlu dünyaya neden geldiğini bilirse dünyada herhangi bir problem kalmaz. Bugünkü problemlerimizin başlıca sebebi insanın kendisini bilmemesidir.

Biz, bizi dünyaya gönderen yaratıcıyı hiçe sayarak dünyayı kendimize göre şekillendirmeye çalışıyoruz. Kendimize göre yasaklar veya özgürlükler ilan ediyoruz. Bütün yaratılanların yaratana karşı özgürlüğünü ilan etmesi sizce isyankârlık değil mi?

İnsanlar bazı yanlışlıkları bilmediklerinden dolayı işleyebiliyorlar. Fakat unutmamak gerekir ki Müslüman bilinçli ve uyanık olmak zorundadır. İşte bunlardan biri de “nazar boncuğu” dur.

Bazı okurlarımız bu kadar dert ve tasanın içerisinde nazar boncuğu ile uğraşmanın nedenini anlayamayabilir. Fakat dünyadaki bütün sıkıntılar bizim gerektiği gibi yaşamadığımızdandır.

Nazar vardır. Doğrudur. Fakat nazardan korunma yolları da bellidir. Eğer biz nazardan korunma yollarından biri olarak nazar boncuğu takarsak bu Allah’tan başka birisinden yardım istemek olur ki inancımıza göre bu şirktir. Nazarla ilgili hadislerde vardır. İsterseniz bir göz atalım.

Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa(sav.) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor:

-KİM NAZARLIK TAKARSA ALLAH ONUN İŞİNİ TAMAMA ERDİRMESİN. (Ahmet B. Hanbel)

Yine Ahmet B. Hanbel’den rivayet edilen hadisi şerifte:

-NAZARLIK TAKAN VE NAZARLIĞA KORUYUCU ETKİ ATFEDEN KİMSENİN ALLAH’A ORTAK KOŞMUŞ OLACAĞINI ifade etmiştir.

Bunun yanında bunlarla mücadele etmenin faziletini de şöyle açıklamaktadır:

-KİM NAZARLIK, MUSKA BENZERİ ŞEYLERİ SÖKÜP KIRAR, ATARSA, ALLAH ONA KÖLE AZAT ETMİŞ SEVABI VERİR.

Buradaki en büyük mücadele İslam’ı hurafelerden temizlemektir. Bu hurafeler temizlenmediği müddetçe İslam yanlış uygulanacağından Müslümanlar mağdur olacaklardır.

Bugün sokak ve caddelerde gördüğümüz birçok nahoş olayın İslam’la bağdaşmamasına rağmen devam etmesinin tek sebebi İslam’ı bilmememizdir. Bilenlerimizin de işine gelmiyor.

Rasulullah (sav.) bir başka hadisi şerifinde de:

-ŞÜPHE YOK Kİ, AFSUN YAPMAK, NAZAR BONCUĞU TAKMAK, BÜYÜ YAPMAK (bu saydıklarımızın etkisinin var olduğunu inanmak)ALLAHA ŞERİK KOŞMAKTIR.

Onun için var olan nazardan korunmak için böyle hurafeleri terk edip Hz. Peygamber (sav.) öğrettiği duaları yapmak gerekir.

Günümüzde bizler gözümüzle yaşamasını seviyoruz. Yani aldığımız, sattığımız, giydiğimiz ve yediğimiz her şey gözümüze hitap etmeli. Zaten onun için teşhirci bir topluluk olduk çık ya. Pazarda hıyar alırken bile gözümüzle alıyorsak eğer, bu milletinin sokakta kendini manken gibi görmesi normaldir.

Allah’ın kitabı Kuran-ı Kerim bütün dertlerimizin dermanı ve yolumuzu gösteren rehberimizdir. Kuran-ı Kerimi bir başucu kitabı gibi kullanmadığımız müddetçe insanlık iflah olmaz.

İşte nazar boncuğu da eski mısırlardan beri kullanılan her şeyi gören göz anlamında günümüze kadar gelen hurafe bir alışkanlıktır. Kuran-ı Kerim bizi, var olan nazardan kurtaramamış olsa ilahi kitap olmazdı.

Evlerine, iş yerlerine, arabalarına, çocuklarına ve basın yayın organlarının üzerine nazar boncuğu takan ve inanan bütün Müslüman kardeşlerimiz, bunu inanarak veya inanmayarak takmış olsalar bile tövbe edip bunlardan kurtulmalıdırlar.

Kardeşim ben bunu süs olarak takıyorum diyebilir. O zaman karşıdan görenlerin yanlış algılayacağı bu süsten kurtulmak gerek. Baksanız ya eski mısırlardan bu yana o kadar ilahi kitap ve peygambere rağmen günümüze kadar gelen sinsi bir hurafedir nazar boncuğu.

Küçük şeylerle bir şey olmaz diye diye bu hale geldik.

Unutmamalıyız ki, küçük günahlar büyük günahlara, büyük günahlar cehenneme götürür.

Muhabbetle!..

alisoydemir09@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
09Kas

ARIYORUM

16Ekm

TÜRKÇE KURAN’I KERİM

30Eyl

Z KUŞAĞI

16Eyl

TALİBAN BAHANE

04Eyl

ŞEN OLA NAZİLLİM, ŞEN OLA

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş