ORMANLARIMIZLA İMTİHANIMIZ - Osman GİRGİN

ORMANLARIMIZLA İMTİHANIMIZ


Orman bir milletin teminatı, geleceği, geçimi,  nefesi ve gururudur. Vatanın tapusu, kökü ve süsüdür. Orman olmazsa canlı olmaz. O halde ormansız yaşamak mümkün değildir.

        Memleketimizin üzerinde kara bulutlar dolaşmaktadır. Bu bulutlar bizim her şeyimiz olan ormanlarımızın dumanıdır. Memleketimiz yanmakta, ormanlarımız yok olmaktadır. Bu sene ki orman yangınları imtihanımızı kaybettik. Başaramadık. Milletçe yastayız. Yasta olmayanlar mı?

Onlar milletimizden değil ki.

        Milletimiz büyük bir felaketle karşı karşıya iken siyaset yapan, buradan medet uman, pay çıkarmaya çalışan, siyasi veya ticari rant peşinde koşanların millet ve devlet düşmanı olduğunu düşünüyorum.

        Hatalar, eksikler, ihmalkârlıklar, beceriksizlikler ve çaresizliklerin olabileceği bu nadir durumlarda birbirimizi suçlamanın ve karalamanın bir şey kazandırmayacağını düşünenlerdenim. Bu olağanüstü durumu atlatalım suçluyu, suçsuzu konuşalım. Bugün birlik olma, beraber çalışma ve beraber kurtulma günüdür.

        Vatan olmadıktan sonra ne siyasete ne de siyasetçiye ihtiyacımız vardır. Makam mevki zaten yoktur.

O halde biz neden kavga ediyoruz?

        Gücümüzü ve aklımızı neden hasımızı yenmek veya karalamak için kullanıyoruz?

        Önce vatanımız ve milletimiz diyemeyenlerin bu memlekete faydalı olabileceklerini inanmıyorum.

        Bugün felaket bölgelerinde bütün siyasi parti temsilcileri ve yerel yönetimler kol kola dolaşması ve çalışması gerekir.

        Bugün düşman yangındır. Düşmanın karşısında bir olamadıktan sonra ben ne yapayım sizin mücadelenizi, nasıl inanayım vatan millet sevdanızı?

        Yangın yerlerindeki reklam ve gösteri amaçlı flama ve giysilerinde faydalı olduğunu inanmıyorum. Bilakis orada bile ayrımcılık veya gruplaşmalara neden olmaktadır.

        Özellikle siyasi parti, dernek, cemaatler yangında olduklarını fotoğraf, video ve haber yaptırarak reklam peşindeler. Bu nasıl bir karışık ruh halidir? Vatan ve milletin bütün fertleri elinden geldiği kadar oralardalar zaten. Bu bizim görevimiz. Ne zamandan beri görevimizi yaptığımızdan dolayı teşekkür veya övülme istemeye başladık. Bu da bir yozlaşma emaresidir.

        Bu bölgelerde illa ki bir reklam yapacaksan, reklamsız, işaret ve amblemsiz şovsuz çalışamıyorsan Türk bayrağı ve ormanlarımızın resmi ile çalış.

        Elbette vatan ve milletin savunmasında, korunmasında ihmali ve kusuru olanlar, tedbirini almayanlar bu felaket günlerinden sonra Türk milletinin mahkemelerine ve Yüce Türk milletine hesap vermelidirler. Ama bugün sözle, fiille ve yalan haberle nifak tohumu ekme günü değildir. Yapanlar ormanlarımızı yakan ateş kadar milletimize zarar vermektedirler.

        Ormanlar dünyanın bütün devlet ve milletlerinde kıymetli ve değerlidir. Bizim inancımız, töremize göre bir başka önemi vardır. Buna rağmen bu felaketi yaşamamızın nedenini mutlaka bulmayız.

        Hala tedbirli davranmayan, giden arabadan izmarit atan, yaktığı ateşi söndürmeden ayrılan, sevinç ve üzüntüsünü ateşli silahlarla veya fişekle gidermeye çalışanlarımız var.

Artık sevinçlerimi ve üzüntülerimizi başkalarına zarar vermeden yerine getirebilmeliyiz. Zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız.

Dumansız ve yemyeşil vatan topraklarında buluşmak üzere milletimize geçmiş olsun der Allah bir daha böyle bir felaketle bizi imtihan etmez inşallah.

Muhabbetle!.. 

alisoydemir09@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Tem

NAZLI İL NAZİLLİ

27Haz

NAZİLLİ İL OLABİLECEK Mİ?

26Nis

BİR ÖMRE BEDEL

02Nis

HOŞ GELDİN RAHMET AYI!

07Mar

HANGİ NEHİR

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş