TÜRKÇE KURAN’I KERİM - Osman GİRGİN

TÜRKÇE KURAN’I KERİM


 

          Son günlerde en fazla konuşulan, sorulan ve üzerinde fikir alışverişinde bulunulan konuların başında Türkçe Kuran’ı Kerim konusu geliyor. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Türkçe Kuran’ı Kerim demek Kuran’ı Kerim’in anlamı yani mealidir. Yoksa Kuran’ı Kerim’in Türkçesi, İngilizcesi, Almancası İtalyancası olmaz. Kuran’ı Kerim Arapçadır. Arapça kalacaktır.

          Bu konuda en fazla haklı talep Kuran’ı Kerim ayetlerinin ne dediğini anlamamız ve ona göre hareket edebilmemiz noktasında oluyor. Çok güzel ve masumane bir istektir.

          Bu haklı talebi dile getirenlerin tamamı ayetlerin emir ve yasaklarına göre davranabilme istek ve arzusundadırlar. Fakat Kuran’ı Kerim ayetlerinin tamamını kabul etmek zorundayız. Sadece birini inkâr etmek kişiyi dinden çıkarır. Fakat inkâr etmeden emir ve yasakları uygulamazsa doğru tabirle uygulayamazsa günahkâr olur.

          Kuran’ı Kerim insanın dünyada karşılaştığı ve karşılaşabileceği bütün iyilik ve kötülüklerin, önüne çıkabilecek yolların, hayatın, dönüm noktaların tamamını düzenleyen muhteşem ve eksiksiz bir kitaptır. Belki bütün ayetlerini tam olarak çözemeyeceğiz, işte o zaman yardımcımız hadis ve sünnetler olacaktır.

          Özellikle dünya ve dünya üzerindeki canlıların hayat ve davranışları hakkında bir kullanma kılavuzudur.

          Müslüman anne babadan ve Müslüman beldede doğmanın kolaylıkları olduğu gibi, zorlukları da vardır. Çünkü böyle bir beldede doğan ve yaşayan, dini biraz daha yüzeysel ve taklit yönüyle öğreniyor. En büyük zararımız buradır. Onun için Kuran ve sünnetlere bakmak ve incelemek zorunludur.

          Elbette gördüklerimiz ve dinlediklerimiz bize yardım etse de bunların doğruluğunu ve Kuran-sünnet uygunluğunu mutlaka incelememiz gerekir. Yoksa yaşadığımız şekilde inanırız ki bu da bizi yanlış yola, Kuran’ın yaşantısına değil de, milletin yaşantısına götürür.

          Okuduğumuzu anlamamız elbette bizi daha fazla etkileyecektir. Ama Kuran’ın iniş şekli olan öğrendiğimizi veya okuduğumuzu uygulayarak ilerlemek daha başarılı bir yoldur.

Aslında Kuran’ın temel ayetlerini uygulamaya çalışmak kişinin yönünü ve yaşantısını değiştirmeye yetecektir. İşte bazı örnekler:

-De ki: O Allah tektir. Allah samed’dir.(Her şey ona muhtaçtır, o, kimseye muhtaç değildir). Doğmamış ve doğurulmamıştır. Hiç bir şey ona denk ve benzer değildir.(İhlas Süresi)

-O halde seninle beraber tövbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Aşırı da gitmeyin. Çünkü O, sizin yaptıklarınızı çok iyi görendir. (Hud süresi 112. Ayet)

-Ben cinleri ve insanları, başka değil, sırf bana kulluk etsinler diye yarattım. (Zariyat Süresi ayet -56)

-Şüphesiz Allah katında din İslam’dır. Kitap verilenler, ancak kendilerine ilim geldikten sonra ki, aralarında hak tanımazlık yüzünden ayrılığa düştüler. Allah’ın ayetlerini inkar edenler bilmelidirler ki Allah’ın hesabı çok çabuktur. (Al-i imran Süresi ayet-19)

O size istediğiniz her şeyi verdi. Allah’ın nimetlerini saymaya kalsanız başa çıkamazsınız. Şu bir gerçek ki insanoğlu çok zalim, çok nankördür. (İbrahim Süresi ayet-34)

Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, hoş görür ve bağışlarsanız, bilin ki Allah çok bağışlayan çok merhamet edendir.

Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır. Büyük mükâfat ise Allah'ın yanındadır.  (Teğabun Süresi ayet-14,15)

Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor. (Nahl Süresi ayet-90)

Bu dünya hayatı sadece bir eğlence ve oyundan ibarettir. Asıl hayat ahiret yurdundaki hayattır. Keşke bilseler! (Ankebût Süresi ayet-64)

Her canlı ölümü tadacaktır. Denemek için sizi kötü ve iyi durumlarla imtihan ederiz. Sonunda bize geleceksiniz. (Enbiya Süresi ayet-35)

Bu ayetler üzerinde düşünüp, hayatımızı bir kere daha sorgulayabilme ümidiyle,

Muhabbetle!..

 

Şüphesiz. O,

alisoydemir09@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
09Kas

ARIYORUM

16Ekm

TÜRKÇE KURAN’I KERİM

30Eyl

Z KUŞAĞI

16Eyl

TALİBAN BAHANE

04Eyl

ŞEN OLA NAZİLLİM, ŞEN OLA

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş