KADIN DA ÖZGÜRLÜK - Suna ALTINÖZ

KADIN DA ÖZGÜRLÜK


 Bir kadın için özgürlük nedir bilir misin? İstediğin yere kimseye hesap vermeden gitmek midir, yoksa hiçbir sorumluluğunun olmaması mıdır? Bir kadın için özgürlük, yaradandan başkasına muhtaç olmamaktır.  Her daim alın teriyle para kazanmak, kendi evini geçindirebilmektir. Doğurduğun çocukları tek başına hayata hazırlayabilmektir. Onları kötülükten koruyabilmektir. Özgürlük, yalnızca üniversite bitirmek değildir. Özgürlük para da değildir. Özgürlük manevi güçtür.

İşsiz kaldığında kalemi tutan ellerinle, çapayı küreği tutabilmektir. Savaşta, vatanını koruyabilmek için elinde silahla savaşabilmektir. Ellerinde tuttuğun silahla, evine, vatanına göz koyanla savaşabilmektir. Özgürlük aç kalmamak için dağların nimetlerinden faydalanmayı bilmektir. Deprem, sel ve yangın gibi felaketler karşısında çaresiz kalmamaktır. Ellerini hamura sokar gibi çamura sokmaktır. Taştan çamurdan başını sokacak bir ev yapabilmektir özgürlük.

Özgürlük, kıtlıkta bir tutam ottan sofraya aş koymaktır. Soğuk havada çalı çırpı yakıp yavrularını ısıtabilmektir. Yavrun aç kalmasın diye, Rabbi’nin yemen için yarattığı bir hayvanın canını alabilecek güçte olmaktır. 

Özgürlük, kadının kendi kendine her şartta yetmesidir. Her zorlukta kötüye dik durmaktır. Özgürlük, hayatın iyi gününde yaşadığın gibi, kötü gününde pes etmemektir.

Kadın da özgürlük, Türk analarımız gibi, elinde silahla savaşabilen kadın demektir. Sırtında cephaneyi taşıyan Türk kadını demektir. Bunları yapamazsan şayet, özgürlük elinden alınacak bir emanet güç demektir. Savaşta düşmana esir, yoklukta zor günde bir adama kölesin demektir. İyi günde sultan, kötü günde erkeğin gücüne, merhametine esir olacak bir kadınsın demektir.

Kendi işini kendin gördüğün sürece özgürsündür. Başın dimdik, ayaklarını sağlam basarsın hayata. Çünkü attığın her adımın planı vardır. Aklında yarının hesabı vardır. Kaybetmenin üzüntüsünü de bilirsin, kazanmanın sevincini de ama daima güçlü hissedersin ruhunu. Çünkü hayatını çizen kalem senin ellerindedir.

Özgürlüğün şartlarından biri de başkalarının çizdiği hayatı yaşamamaktır. Çok iyi bilirsin birilerinden beklentinin hayatının kalemini başkalarının eline vermek olduğunu bilirsin ve kimseden iyilik beklemezsin. Beklentin yoksa hayal kırıklıklarında yoktur, sözünü daima aklında tutarsın.

“Kadın, erkeğinin kraliçesidir” sözleriyle pembe hayallere girmezsin. Çünkü kraliçeden üstün kraldır bilirsin. Her gün televizyonda kraliçesinin canını alan kral haberlerini görürsün, ders alırsın. Kadın için özgürlüğün sadece ülkende değil, bir erkeğin yanında da şart olduğunu bilirsin. Güçlünün güçsüzü ezişinin çarelerini düşünürsün. Kadın için özgürlüğün önemini anlarsın.

Çaresiz, esir kadının erkeğiyle yaptığı sohbet, nefret ve gözyaşıdır.

Özgür kadının erkeğiyle sohbeti de hizmeti de aşkladır. Eşine kıpır kıpır cilvedir. Yuvası mutlu, yarınları da hep umutludur.

Başarılı evlatları özgür kadınlar yetiştirir.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Tem

AYDIN’IN BALLI ALTINLARI

25Tem

KADIN DA ÖZGÜRLÜK

22Tem

MANEVİYATTAKİ HUZUR

28Haz

Aşk

13Haz

DÜNYA YALAN, ÖLÜM GERÇEK

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş