MANEVİYATTAKİ HUZUR - Suna ALTINÖZ

MANEVİYATTAKİ HUZUR


        Yaratanın yarattığı güzel insan.

        Selamın aleyküm yüreği güzel, asil okurum.

        Sana asil diyorum çünkü öylesin değerini bil.

        Yaratanın dünya üzerinde yarattığı en üstün varlıktır insan. Hayata pozitif bakman için bunu bilmek bile seni güçlü hissettirmeli. Güçlü ol, gücünü ve enerjini olumlamalar üzerine harca. Hayat zor deme, ben güçlüyüm de. Sabah erken ezan sesiyle uyan, yatağından yavaşça doğrul ve otur yatağında, sırtını daya yastığına. Ezanın sesindeki huzuru dinle. Rabbine sığın, yaratanın senin yanında oluşunu hisset. Haydi kalk yatağından, balkon kapını aç ve gökyüzünün alaca karanlıktaki güzelliğini, dinginliğini gör ve derin derin nefesler al, ver. Gördüğün gökyüzünde ayın kayboluşunu izle güzel insan.

       Haydi bir abdest al da sabah namazına dur. Yaratanına; bugüne uyandırdığına, balkona yürümen için verdiği güce, gün doğuşunu gören gözlerine, secde için verdiği iman gücüne şükret ve ona bütün güzel dileklerini anlat. Yaratandan doğrularına önder, hatalarına engel olmasını dile. Dualarının kabulü için sabret, çünkü sabırda bir sınavdır.

       Haydi mutfağa yarım fincan zeytin yağına yarım limon sık, içine istersen az kaya tuzu da at ve iç. Bu senin için şifa deposu, sağlığın için mucize bir karışım. Bir büyük fincan dolusu sıcak süte bal ve neskafe karıştır. Sevdiğin müzikleri aç ve ruhunu müziğin huzurlu ritimlerine bırak. Kahveni keyifle yudumla. Bu seni tok tutacak kilo alımına da engel olacak canım.

       Hayata olumlu bak, çünkü sen çok güzelsin bir insansın. Aynada gözlerinin içine bak. Ne kadarda parlak ve anlamlı. Sen zenginsin canım benim. Zengin diyorum, çünkü gönül gözüyle bakıyorum sana. Bilir misin ne kadar paran malın çok olsa da insan bir evde oturur. Büyük küçük farketmez. Çünkü bir yatağın üzerinde kıvrılır uyur. Sofranda yüz çeşit yemekte olsa, yiyeceğin bir kap yemek ve bir tanesi belki de sadece salata yersin sağlığın için. Zenginin birçok arabası vardır, ama bir tanesine biner. Senin bindiğin dolmuş ya da o külüstür sandığın arabanda seni aynı yere götürür emin ol.

       Sen zenginsin sevgili okurum. İpek pijamalar pahalıdır, zenginler giyer sanma, onlar göstermelik. Her insan senin giydiğin o pamuklu pijamayla rahat eder canım benim. Sen zengine eş değersin bunu unutma. Fazla mal bir insanın bekçiliğini yaptığı bir emanettir. Egolarını ve hırslarını kamçılayan bir kırbaç gibidir. Her kamçısı insanın canını yakan bir doyumsuz hayat mücadelesine sürükler.

       Zenginlik nedir bilir misin? Aynı sofrada oturabilen ailedir zenginlik. Elindekilerin değerini bilmektir, bir hayvana sevgiyle bakmak, yeşil çimlere çıplak ayakla basıp huzurla yürümektir. Bir çocuğun başını sevmektir. Bir mağdura bir garibana yapılan iyiliktir zenginlik.

       Sevgili okurum…

       Küçücük iyiliklerin içinde büyük mutluluklar vardır, onu görmesini bil. Mutlu mu olmak istiyorsun? Nefsini maddiyata körelt, maneviyata doyur.

       İşte sana huzur…

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Tem

AYDIN’IN BALLI ALTINLARI

25Tem

KADIN DA ÖZGÜRLÜK

22Tem

MANEVİYATTAKİ HUZUR

28Haz

Aşk

13Haz

DÜNYA YALAN, ÖLÜM GERÇEK

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
uğur soğutma aş