Yerel esnafımıza sahip çıkalım

Nazilli'nin düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü olan 5 Eylül Festivali çerçevesinde Nazilli esnafına katkı sağlamak, yöresel ürün ve lezzetlerin tanıtımını yapmak amacıyla 23 Nisan Parkında düzenlenen 'Yöresel Ürünler ve Tanıtım Stantları' kuruldu.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Kentte Yaşam - Ali Soydemir

Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde 23 Nisan parkında kurulan Yöresel Ürünler ve Tanıtım Stantlarında yerini alan ve yarım asırlık geleneği sürdürdüklerini dile getiren Ali Kama firmasının sahibi olan Kürşat Kama; “Nazilli’de helva ve tahin üretiyoruz. Özelliği; her şeyin katkısız olması, hiçbir kimyasal maddenin bulunmaması, doğal ürünleri halka yedirmeye çalışıyoruz. Burada değişik helvalarımız var. Sade, kakaolu, kahveli, yeni ürünümüz kahveli olan her yerde bulunmayan bir ürün. Türk kahvesinden yapılıyor ve sunuma çıkardık, beğendiler. İnşallah devamı gelir. Onun dışında Antepli yaz helvaları var, Sade yaz helvası, çilekli yaz helvası, kakaolu yaz helvası, dürüm helvası, susam helvası var. Helvalar da şeker kullanıyoruz, glikoz kullanmıyoruz. Hiçbir katkı maddesi yok. Yani yağ tutucu beyazlatıcı, yumuşatıcı gibi hiçbir madde kullanmıyoruz. 50 sene önce neyse helva aynı tat aynı damak devam ediyoruz. Önce Nazilli’nin 5 Eylül kurtuluş gününü kutlarım, yerel esnafımıza sahip çıkalım. Yerel esnaftan alışveriş yapalım. Ayrıca Kürşat başkanımızdan bize böyle bir hizmet sunduğu için çok teşekkür ederiz” dedi.

Çocukları için kullandığı tıbbi ilaçların yeterli fayda sağlamadığı için doğada şifa aradığını belirten Nünü Doğal Ürünler işletmesi sahibi Nilgün Özkurt; “30 yıldır bu işin içindeyim. Gerçekten doğal nedir, organik nedir, insanlara bunu tanıtmaya çalışıyorum. Ürünlerimin hiç birinde katkı maddesi ya da koruyucu yok. Eski geleneksel, yöresel sadece Nazilli’nin değil. Ankara olsun, Afyon olsun, Uşak olsun bütün Türkiye’deki ürünlerimizi ev yapımı olarak işliyorum. Bunun yanında faydalarını anlatmaya çalışıyorum insanlara, biliyorsunuz ki hastalıklar çok arttı. Şeker hastaları olsun, kalp hastaları olsun. İlaçların hiçbiri bizleri korumuyor biliyorsunuz. Sadece hastalıkları belli bir seviyede tutuyor. Meyvelerin en güzellerini değil, kurtlu olanların makbul olması gerektiğini anlatıyorum. Bizler en güzeline gidiyoruz ne yazık ki ama en güzelinde bile ilaç var. Hani şöyle izah edeyim kurdun kuşun bile yemediğini bizler yiyoruz. Ve ben de bunu sizlere halkımıza anlatmaya çalışıyorum. Gerçekten de ürünlerimde elma olsun dalından işliyorum, köylüden alıyorum. Kantaron yağı mesela Nazilli’ye özel bir yağ çok kıymetli bir yağ 0.3 asit saf sızma zeytinyağı ile yapıyorum. Mesela kozalak reçelinin gerçekten çok çok faydası var. Bir adı kozalak reçeli ama diğer adı kozalak şurubu ve bunu insanlara anlatmaya çalışıyorum. Her şeyin doğal olanı makbul özellikle Nazilli uzun yaşam merkezi ve bunları tüm Türkiye’ye Dünya’ya duyurmaya çalışıyorum. Yerel esnafımıza sahip çık, yerel esnafımızdan alışveriş yap” dedi.

Ali SOYDEMİR

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN